آشنایی با ورق گالوانیزه

در مورد پوشش سوله ورق های گالوانیزه یکی از پر کاربردی ترین محصولات مورد استفاده در صنعت پوشش سوله است.

گالوانیزه فرآیند استفاده از روکش محافظ روی به فولاد یا آهن به منظور جلوگیری از زنگ زدگی آن است.  ورق های گالوانیزه آهن (GI) ورق های فولادی هستند که در اصل با روی روکش شده اند و شامل طیف وسیعی از ورق های فولادی گالوانیزه و الکترو گالوانیزه شده است. با سرعت بسیار آهسته از پودر روی استفاده می شود، بنابراین این پوشش عموما عمر طولانی دارد.

برای آشنایی با پوشش سقف سوله کلیک کنید

برای آشنایی در مورد پوشش سوله ادامه مطالب را به دقت مطالعه بفرماید.

فرآیند آبکاری گالوانیزه

فرایند گالوانیزه ورق فولادی به طور همزمان در فرانسه و انگلستان در سال ۱۸۳۷ توسعه یافت. هر دوی این روشها از روند گرمایش برای پوشاندن ورق فولادی با روی استفاده می کردند.

گالوانیزه روی ورقهای نورد سرد نوارهای نورد سرد انجام می شود. فرایند گالوانیزه به طور گسترده ای به فرو بردن گرم و الکترو گالوانیزه تقسیم می شود. فرآیند غرق شدن گرم برای وزن های سنگین پوشش مناسب تر است و برای پوشش های سبک تر الکترو گالوانیزه است. به دلایل کارآیی ، گالوانیزه نوار نورد سرد از گالوانیزه ورق های نورد سرد رایج است.

گالوانیزه گرم

پوشش سوله

اصل فرآیند شامل غوطه وری نوارهای استیل در روی مذاب است. روی مورد استفاده برای گالوانیزه دارای درجه بالایی است و مقدار روی حداقل آن ۹۹٫۹۵٪ است. بعد از عبور از مخازن پیش تصفیه برای دانه زدایی، غوطه ور سازی، نوار از درون کوره پخت و مخزن حاوی روی مذاب عبور می کند.

از کوره آنیل برای اعمال چرخه گرما مورد نیاز برای به دست آوردن خواص مکانیکی مورد نیاز و فعال کردن سطح با یک گاز کاهش دهنده استفاده می شود. این امر باعث می شود پوشش دادن روی بر روی سطح نوار آسان باشد. وزن پوشش توسط جت گاز تمیز شده در هر دو سطح نوار از نازل بالای مخزن کنترل می شود تا روی بیش از حد مذاب را از بین ببرد. این فرآیند به یک پوشش نسبتاً ضخیم از روی سطح می دهد که در یک الگوی سطح کریستالی معروف به فنلاند یخ می زند. در طی فرآیند، یک ساختار چند لایه از آلیاژهای آهن و آهن بین سطح داخلی پوشش روی و نوار فولادی شکل می گیرد.

الکترو گالوانیزه

اصل فرآیند شامل غوطه ور شدن ورق فولادی در یک الکترولیت، محلول سولفات روی یا سیانید است. عمل الکترولیتی یک پوشش از روی خالص را روی سطح آهن یا فولاد رسوب می کند. از مزایای این فرآیند این است که می توان ضخامت پوشش را به طور دقیق کنترل کرد. محدودیت این فرآیند این است که پوشش های ضخیم تهیه شده توسط فرآیند گالوانیزه گرم کردن معمولاً با این روش امکان پذیر نیست.

بخشی از تولید فولاد GI برای تولید ورق های سینوسی (Galvanized Corrugated) است. امروزه فرایند سینوسی با استفاده از فرآیند تشکیل رول انجام می شود. این فرایند مدرن برای دستیابی به بهره وری بالا و هزینه های پایین کار خودکار است. در فرایند سینوسی ورق های بزرگ از طریق میله های غلتکی که موج سینوسی را تشکیل می دهند، کشیده می شوند. پس از عبور ورق از غلطک ها، به طور خودکار در طول مورد نظر بریده می شود. شکل استاندارد مواد سینوسی، سبک موج دار گرد است، اما می توان آن را به راحتی با تغییر قالب ها به اشکال و اندازه های مختلف تغییر داد.

مقطع نوار گالوانیزه از سطح فولاد، آلیاژ آهن و روی و یک لایه روی تشکیل شده است. از آنجا که چسبندگی رنگ و قابلیت جوشکاری سطح این لایه روی لزوماً مناسب نیست، برای بهبود این خواص گالوانیزه توسعه داده شده استکه در پوشش سوله استفاده می شوند. در فرآیند اصلی نوار گالوانیزه که برای پوشش سوله استفاده می شود نوار گالوانیزه از مخزن بیرون می آید و در یک کوره گالوانیزه گرم می شود و یک لایه آهن-روی بوسیله انتشار فرم داده می شود به طوری که سطح آن لایه روی حاوی مقداری آهن نیز است. خط گالوانیزاسیون معمولا مجهز به خط عبور لایه، دستگاه تنظیم فشار و تجهیزات تصفیه شیمیایی برای كرومیت، به دنبال كوره گالوانیلینگ است.

برای ارتباط با ما با  09122108523 تماس بگیرید

مزایای استفاده از ورق های گالوانیزه

قیمت ورق گالوانیزه

کم هزینه: گالوانیزاسیون در مقایسه با بسیاری از پوشش های محافظ معمول برای فولاد دارای قیمت کمتری است.

چند نکته مهم برای پوشش سوله که باید در نظر داشته باشید:

هزینه تعمیر و نگهداری کمتر: ورق های GI دارای نگهداری کم هزینه تری هستند.

عمر طولانی: طول عمر ورق های GI در محیط های روستایی، شهری و ساحلی بسیار زیاد است.

قابلیت اطمینان: گالوانیزه معمولاً طبق استاندارد انجام می شود و حداقل ضخامت پوشش اعمال می شود. طول عمر و عملکرد پوشش قابل اعتماد و پیش بینی است.

سخت ترین پوشش: یک پوشش گالوانیزه دارای یک ساختار متالورژی منحصر به فرد است که مقاومت قابل توجهی در برابر آسیب های مکانیکی در حمل و نقل، نصب و سرویس می دهد.

محافظت کامل: هر قسمت از یک ورق آهنی گالوانیزه محافظت می شود.

سهولت بازرسی: روکش گالوانیزه به راحتی با چشم ارزیابی می شود و می توان از روش های ساده آزمایش ضخامت غیر مخرب استفاده کرد. برای پوشش سوله از ساندویچ پنل هم استفاده کنند که برای آشنایی با ساندویج پنل اینجا کلیک کنید.

برای دانستن هزینه ساخت سوله اینجا کلیک کنید

 

2020-04-05T23:57:17+00:00