ساخت سوله ورزشی

ساخت سوله ورزشی

در مورد ساخت سوله ورزشی باید به این نکته اشاره کرد که یکی از سازه های محبوب برای ساخت سالن ورزشی استفاده از سوله ورزشی است که با ساخت سوله ورزشی تیر ورقی ساخته می شود , ساخت این سالن ورزش می بایست به شرکت متخصص در زمینه ساخت سوله ورزشی است سپرده شود. استفاده از سازه غلط یا هزینه زیادی را برای شما خواهد داشت یا استحکام لازم را ندارد.

به طور کلی سوله به نسبت سایر سازه ها دارای قیمت پایینتری می باشد. لذا در صورتی که نیاز به سالن ورزش و فضای بزرگ باشد سوله در اولویت ساخت قرار می گیرد. برای همین موضوع اکثریت کارخانجات و سالن های ورزشی و دیگر موارد که فضای وسیع نیاز دارند با سوله ساخته می شوند. از دیگر مزایای سوله , وزن کمتر این سازه است. دلیل دیگر محبوبیت سوله سازی امکان ساخت سالن ورزش به ابعاد بزرگ و بدون ستون و  کاربردهای مختلف است. اجرای این امر با سازه های معمولی بسیار پر هزینه است. قابلیت جابجایی از دیگر مزایای استفاده از سالن های تیر ورق است.

سالن ورزشی و ساخت سوله ورزشی

دانستن چند نکته مهم است که اولین قدم در سالن ورزشی تعیین ورزش یا ورزش هایی است که قرار است در آن انجام شود. در مورد ساخت سوله ورزشی هر نوع ورزش نیاز به فضای مناسب با خود را دارد. در برخی سالن ورزش امکان برگزاری چند ورزش وجود دارد.
پس از تعیین نوع سوله نوبت تعیین ابعاد آن است. همان طور که گفته شد در مورد ساخت سوله ورزشی هر ورزش به طول و عرض و ارتفاع ویژه خود نیاز دارد. در ذیل ابعاد زمین چند ورزش آورده شده است. در نظر داشته باشید این ابعاد فقط مربوط به خود زمین بوده و حاشیه مورد نیاز نمی باشد.

سوله ورزشی

ابعاد زمین ورزش های مختلف

فوتسال: طول ۲۵ الی ۴۲ متر عرض ۱۵ الی ۲۵ متر

زمین والیبال: ۹در ۱۸ متر

استخر استاندارد: دارای سه سایز استاندارد است. ۱۳٫۵در۲۵ ,  ۱۶در ۳۳  ,  ۲۵در ۵۰ متر

زمین بسکتبال: ۱۵ در ۲۸ متر و ارتفاع سبد ۳٫۰۵ متر می باشد. حداقل ارتفاع سالن ۷ متر باید باشد

زمین بدمینتون: ۶٫۱۰ در ۱۳٫۴۰ متر

تشک کشتی: حداقل قطر ۱٫۵ . سالن کشتی عمدتا شامل چند تشک بوده و فواصل بین آنها و تعداد در ساخت سوله مهم است.

کاراته: زمین کاراته ۸در ۸ متر می باشد. این سالن نیز ممکن است دارای چند تاتامی باشد. لذا سوله ورزشی برای آن بر اساس تعداد تاتامی و فضاهای بین طراحی می شود.

زمین جودو: ۱۶در۱۶ محوطه کامل و ۸در۸ محوطه میانی

ژیمناستیک: رشته ژیمناستیک شامل چندین رشته می گردد. لذا ساخت سوله ورزشی برای آن باید بر اساس طراحی خاص باشد.

زمین هندبال: ۲۰در۴۰ متر

در ساخت سوله ورزشی و سالن ورزش فضاهای نیز به جز زمین وجود دارد. حداقل باید ۲ متر فاصله بین زمین ورزشی با بنر های تبلیغاتی یا سکوی تماشاچیان وجود داشته باشد. فضای سکوی تماشاچیان بستگی به تعداد تماشاگر پیش بینی می شود. فضای اتاق داوران، رختکن و موارد دیگری نیز می باشد. با گسترده کردن سوله هزینه ساخت آن بالا می رود لذا حالت بهینه را در نظر می گیرند. ارتفاع مناسب برای سالن های ورزشی حداقل ۷ متر می باشد. در سقف سوله ها را معمولا ساندویج پنل یا ورق گالوانیزه استفاده می کنند.

برای راهنمای بیشتر و اطلاع از هزینه ها می توانید با شماره مستقیم 09122108523 تماس بگیرید

روش های ساخت سوله ورزشی

برای ساخت سوله ورزشی و سالن ورزشی از انواع سوله مانند سوله تیر ورق یا سوله خرپایی استفاده کرد. که روش ساخت سوله ورزشی به صورت تیر ورق مرسوم تر است و از سوله های تیر ورق بسیار استفاده می شود و از سوله های حرپایی بسیار بسیار کم استفاده می شود شاید دلیل اینکه از سوله های ورزشی تیر ورق بیشتر استفاده می شود این مورد باشد سالهاست که سوله های ورزشی در حال استفاده از نوع سوله های تیر ورقی هست و استفاده کنندگان بخوبی کارایی سوله تیر ورق را تجربه کرده اند و مورد تایید مردم و استفاده کنندگان می باشد.

تماس با ما