ساخت سوله

ساخت سوله

ساخت سوله دارای مواردی می باشد که اگر برای خواندن این مطلب زمان ندارید با شماره 09122108523 تماس بگیرید تا راهنمایی تان کنیم.

برای ساخت سوله ، با صرف کمی زمان و خواندن این مطالب می توانید به مطالب ارزشمندی  دست پیدا کنید تا حد اقل اطلاعاتی برابر با افرادی داشته باشید که چندین پروژه ساخت سوله را اجرا نموده اند.

ساخت سوله یکی از مهم ترین و اولین نیازهای هر فعالیت اقتصادی می باشد که دارای ویژگیهای خاصی هست و باید به نکات ساخت و نصب دقت کافی داشت تا از هزینه اضافه پرهیز گردد و به بهترین نتیجه رسید .

ساخت سوله دارای مراحل و بخش های مختلفی می باشد که در ادامه به آن اشاره می کنیم .

اولین قدم برای ساخت سوله فونداسیون می باشد :

ساخت سوله و فونداسیون سوله

قدم اول : ساخت سوله هم به مانند دیگر سازه ها و ساختمان ها نیاز دارد که ستون ها در دل زمین محکم و یک پارچه شوند ؛ در ساختمان های قدیمی حدودا نیم متر از ستون ها را در خاک می کردند و ساختمان ها را به این ستون ها اتصال می دادند که اکثرا به وسیله جوش بود اما با پیش رفت علم مهندسی متوجه شدند که این روش سنتی کاملا غلط هست و ساختمان استحکام مناسب را ندارد ، و در حوادثی مانند زلزله این ساختمان ها دچار ریزش می شود.

ساخت سوله ساخت سوله کوچک ارزان 2

از همین رو با مهندسی انجام شده  به این نتیجه رسیدند که انتهای ستون ها که در خاک هستند باید به هم متصل باشند برای همین کار بسته به نوع ساحتمان و وزن زمین را حفر می کنند ، ( در سوله ها معمولا نیم متر زمین را گودبرداری می کنند) و در این مرحله محل پایه ستون ها را مشخص می کنند و بسته به نقشه که ما برایتان طراحی میکنیم و در اختیارتان قرار می دهیم یک آرماتور بند  با بستن میلگرد های که تهیه کردید شروع به بافتن میلکردها می کند و بولت ها را جایگداری می کنند بعد از اتمام این مرحله شروع به بتن ریزی می شود با این کار پایه های ستون های سوله همگی به هم اتصال پیدا کرده و یک پارچه می شود وتوازن بار به درستی انجام میشود و از طرقی در حوادثی مانند زلزله بهترین عملکرد را خواهد داشت به این عمل فونداسیون گفته می شود.
پس فراموش نکنید که فونداسیون سوله بخش  بسیار مهمی در ساخت سوله است که وظیفهٔ انتقال نیرو از ستون‌ها به زمین و خاک اطراف را بر عهده دارد. بر اساس نوع سازه ها و میزان نیروی وارده، بافت لایه‌ها و نوع خاک زمین و شرایط آب‌وهواییِ منطقه، می‌توان نوع و ابعاد فونداسیون را انتخاب و مشخص کرد . که در ساخت سوله ، طول و عرض و عمق فونداسیون به وزن سوله و نوع کاربری سوله بستگی دارد.

برای مشاوره می توانید با شماره 09122108523 تماس بگیرید .

در ادامه با انواع سوله آشنا می شوید :

ساخت سوله و انواع فونداسیون :

 در ابتدا یک نکته بسیار مهم را یادآوری میکنیم که فونداسیون هر سوله نقش بسیار بسیار مهمی دارد اگر در ساخت سوله فونداسیون به درستی انجام نشود در طول ساخت سوله و نصب سوله با مشکل مواجه می شوید از این رو در اجرا این قسمت بسیار بسیار دقیق عمل داشته باشید .

در ساخت سوله بطور کلی فونداسیون ها را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد:

قیمت فونداسیون سوله

 • فونداسیون کم عمق معروف به فونداسیون سطحی

فونداسیون که نسبت عمق به عرض آن‌ها مساوی یا کمتر از یک باشد را فونداسیون سطحی می‌نامند دسته‌بندی‌های متفاوتی از پی‌های سطحی در مراجع مختلف یافت می‌گردد.

 1. فونداسیون منفرد:فونداسیون که بار یک ستون منفرد یایک دیوار را حمل می‌کند.

 2. فونداسیون مرکب:فونداسیون که بار دو یا چهار ستون را حمل می‌کند.

 3. فونداسیون گسترده:نوعی شالوده است که بار چندین ستون با فواصل نامنظم یا چندین ردیف ستون موازی را حمل می‌کند و در زیر بخشی از ساختمان یا کل آن قرار می‌گیرد. فونداسیون های گسترده برای ساختمان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که بر روی زمین‌های قابل تراکمی همچون خاک رس بسیار نرم، رسوبات آبرفتی و مواد خاکریز قابل تراکم بنا می‌شوند.

فونداسیون سطحی به صورت جزئی تر نیز تقسیم‌بندی شده‌اند (مبحث ۷ مقررات ملی ساختمان):

الف) فونداسیون منفرد(spread foundation): به شالوده‌ای که تنها بار یک ستون را منتقل می‌کند، فونداسیون منفرد می‌گویند. این فونداسیون ها معمولاً از یک دال مربعی یا دایره‌ای تشکیل می‌شوند. در بیشتر موارد، فونداسیون منفرد توسط تیرهایی به نام کلاف به یکدیگر متصل می‌شوند. کلاف‌ها نقشی در جلوگیری از نشست شالوده‌های منفرد ندارند. (قادر به تحمل برش و خمش نمی‌باشند) و تنها صلبیت جانبی سازه را افزایش می‌دهند. فونداسیون منفرد می‌تواند شامل انواع بتنی غیر مسلح یا بتن مسلح معمولی، با سطوح شیبدار و پله‌ای باشد.

ساخت سوله و مراحل اجرای فونداسیون سوله:

اجرای فونداسیون سوله به چندین قسمت تقسیم می شود که در ادامه به آنها اشاره می شود:

تهیه نقشه فونداسیون سوله

نقشه فونداسیون سوله بر اساس ابعاد مشخص می شود. نقشه فونداسیون سوله شامل دو قسمت نقشه کلی و نقشه پایه ها می شود. که هر چقدر ابعاد سوله بزرگتر باشد هزینه و قیمت فونداسیون افزایش می یابد و باید توجه داشت که فونداسیون بخش بسیار مهم سوله است برای همین باید برای قیمت فونداسیون سوله بر نکات اصولی توجه داشت و نباید برای کم کردن قیمت فونداسیون سوله به طور خودسرانه تغییراتی در نقشه فونداسیون داده شود. از این بایت دغدغه نداشته باشید چون ما برای شما نقشه دقیق و با محاسبات دقیق برای ساخت سوله شما ارائه میدهیم که با خیال اسوده این مراحل را انجام بدهید.

تسطیح زمین در ساخت سوله

زمینه ساخت سوله

در ساخت سوله زمینی که سوله در آن قرار است نصب شود را باید مسطح کنیم . در مواردی بسیاری مشاهده شده است افرادی که قصد ساخت سوله و نصب سوله دارند زمینی که در اختیار دارند دارای ناهمواری هایی می باشد که باید این ناهمواری ها برطرف بشود و یا در مواردی که ساخت سوله برای زمین های دارای شیب می باشد در این مورد  باید در زمان گودبرداری برای فونداسیون  بصورت هموار و یکدست گودبرداری انجام شود تا فونداسیون کامل صاف بوده و دارای شیب نباشد. از طرفی در بسیاری از شهرک صنعتی ها مشاهده شده است که زمین هایی که قرار هست سوله در ان قسمت نصب شود خاک ضعیفی دارند در این موارد باید حاک این قسمت ها تقویت شود که بعد از خاک ریزی و تقویت و صاف کردن سطح خاک نیاز هست که با تجهیزاتی مانند غلتکهای سنگین روی خاک را کوبید تا خاک نشست مورد نیاز را داشته باشد و شرایط نصب سوله را داشته باشد. که به این عمل تسطیح می گویند یعنی هم خاک سفت شود و هم شیب نداشته باشد. در صورت شیب دار بودن زمین می بایست شیب آن گرفته شود. این امر برای تراز بودن سوله لازم است.

اجرای بتن مگر

بتن فونداسیون سوله

درساخت سوله همان طور که قبل تر هم اشاره شد باید بعد از گود برداری که برای اجرای سوله انجام می دهید کف فونداسیون کاملا صاف و بدونه شیب باشدبدهی هست که شما هرچقدر هم تلاش و دقت کنید نمی توانید کف فونداسیون را کاملا بدونه نقص در بیارید از همین رو نیاز هست که کف محل مورد نظر را مسطح کنید که برای این کار نیاز به اجرای بتن مگر هست ؛ که بتن مگر یا بتن پوششی lean concrete یک بتن با عیار سیمان کم (بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوگرم سیمان در مترمکعب) است. این عمل مهم باعث می شود اجرای بهتری داشته باشد اما در بعضی موارد برخی از  سوله ساز ها متاسفانه بخاطر کم بود دانش فنی به شما عنوان می کنند که این قسمت را حذف کنید که پیشنهاد میدهیم این کار را نکنید .

 در مواردی دیده شده است که برای کاهش قیمت فونداسیون سوله از بتن های دستی و با نسبت غیر استاندارد استفاده می شود. که پیشنهاد می دهیم اینکار را نکنید چرا که صرفه جویی این مقدار از هزینه در برابر سرمایه گذاری که برای ساخت سوله می کنید  رقم بسیار ناچیزی هست،بنابراین بتن مگر به ضخامت ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر و با عیار۱۵۰ کیلوگرم سیمان در متر مکعب در محل ریخته میشود.

از این رو بهتر هست تا می توانید در قسمت فونداسیون دقت کنید و از دخالت افراد غیر متخصص پرهیز کنید. لذا پیش از  اجرای آرماتور بندی بتن مگر انجام می شود و بعد از آرماتور بندی بتن ریزی اصلی انجام می شود . که بتن اصلی که روی ارماتور ها ریخته می شود نیاز هست ویبره بشوند تا بتن سرتاسر  در تمامی فونداسیون گشترده شود .نگران این مرحله نباشید چرا که آرماتور بندها کاملا با این مراحل آشنا هستند و ویبره های مورد نیاز را آرماتور بندها برایتان انجام میدهند.

حال شاید برایتان سوال پیش بیاد که چه نیازی هست که بتن مگر انجام بشود باید یادآور بشویم استفاده از بتن مگر سبب می شود که کف فونداسیون یک دست و هموار شود و نکته مهم تر هم این که بتن اصلی آلوده نشده و آب آن جذب زمین نشود چرا که جذب سریع آب مشکل آفرین می شود .

بعد از اجرای فونداسیون بهتر است چندین روز بتن را مرطوب نگاه دارید وبهترهست چند روز در فواصل زمانی معین ( روزی دو  یا سه بار ) فونداسیون را آب ریزی کنید چرا که باعث استحکام  فونداسیون می شود.

هزینه فونداسیون سوله

هزینه فونداسیون سوله به نسبت سایر سازها هزینه کمتری دارد. دلیل این امر وزن کمتر سوله نسبت به آن ها است. هزینه فونداسیون سوله به عوامل متعددی بر می گردد.

یکی از عوامل خاک است. هر چه مقاومت فشاری خاک کمتر باشد شما هزینه بیشتری باید برای هزینه فونداسیون سوله پرداخت کنید. هزینه بعدی مبلغ مصالح مورد استفاده است. عمده این هزینه فونداسیون سوله برای خرید بتن و میل گرد خرج می شود. قسمت بعدی هزینه فونداسیون دستمزد مجری می باشد. بر حسب تبحر و سابقه دستمزد مجریان فونداسیون متغیر است.

بولت گذاری فونداسیون سوله

فونداسیون ساخت سوله

بولت نوعی بست از جنس میلگرد هست که در فونداسیون سوله قرار می گیرد که بسیار کار حساسی را انجام میدهد، که جهت ایجاد اتصال بین صفحه زیر ستون و فونداسیون مورد استفاده قرار می گیرد.که در اصطلاح به آن صفحه پایه ستون هم می گویند که این پایه ستون که از قبل سوراخ شده است روی فونداسیون قرار میگیرد به طوری که پیچ ها داخل سوراخ ها وارد شود. سپس بوسیله مهره پیچ ها به پایه ستون محکم می شود. هر چقدر فونداسیون را صحیح تر و دقیق تر اجرا کرده باشید در این قسمت راحت تر هستید چرا که سوراخ های بولت ها به راحتی همخوانی داشته و بدونه کوچکترین مشکلی جای گذاری می شود.  برای دقیق قرار گرفتن محل بولت ها از شابلون استفاده می شود استفاده از شابلون باعث می شود سوراخ ها مورد نظر دقیقا درمحل مورد نظر باشد اما در برخی موارد عدم استفاده از شابلون باعث شده است سوراخ ها با پایه ها یکی نباشند که باعث می شود مجددا تغییراتی لحاظ شود . شابلون طرحی است که بر اساس شکل و محل سوراخ ها در پایه ستون درست می شود. شابلون معمولا با ورق فلزی ساخته می شود. زمانی که قرار داد ساخت سوله را با ما دارید این شابلون ها را ما به شما تحویل میدهیم که در انجام کار مشکلی نداشته باشید.

بطور خلاصه ستون برای قرار گیری بر روی فونداسیون سوله پیچ و مهره می شود. روند کار بدین شکل است که پیچ های ضخیم و بلند Bolt در فونداسیون قرار داده شده و روی آن بتن می شود.

بسته به دمای هوا و رطوبت نیاز هست که زمانی از اجرای فونداسیون گذشته باشد تا پس از  ساخت سوله نصب آن انجام شود . بطور معمولا حدود ۷ روز زمان می برد تا بتن خشک شده و بتوان ستون ها را روی آن ها قرار داد.

نصب سوله

در این مرحله که قسمت اصلی در ساخت سوله هست بعد از این که تمامی اجزایی که برای سوله شما نیاز هست توسط ما ساخته و آماده شد و به محل نصب شما انتقال داده شده  در این زمان به کمک جرثقیل ها تمامی اجزا از ماشین های حمل تخلیه می شود در این مرحله ستون های که برای شما ساخته شده است به وسیله جرثقیل روی بولت ها نصب می شوند. این مرحله با دقت تمام انجام می شود . بسته به نوع ساخت سوله شما و تعداد ستون زمان نصب ستون ها متفاوت می باشد باز هم اشاره می کنیم هر چقدر فونداسیون را صحیح اجرا کرده باشید در این قسمت با سرعت بیشتر کار پیش می رود برای همین موضوع باید نگاه ویژه ای به فونداسیون داشته باشید .

بعد از نصب ستونها نوبت به نصب سایر اجزا سوله می شود که هر کدام از آن ها  را ما قبلا برای شما اماده کرده  و ارسال نموده ایم. مراحل ساخت سوله و همین طور نصب سوله دارای اجزای مختلفی هست که در ادامه به این  موارد اشاره می کنیم این اجرا شامل :


 

رفتر برای ساخت سوله

 قاب‌ های اصلی:

قاب‌ های اصلی، از ستون‌ ها و تیر ها تشکیل‌ شده است که حالت هشتی (  ۸  ) دارد . تیر شیب‌ دار و ستون‌ های سوله، از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اجزای تشکیل‌ دهنده سوله‌ها هستند. به تیرهای شیب‌دار سوله، اصطلاحاً رفتر (Rafter) گفته می‌شود. بسته به ابعاد سوله شما می تواند تعداد این قاب ها متغیر باشد .که معمولا فاصله این قاب ها از یکدیگر شش متر هست . اندازه ای برابر با طول زد های موجود در بازار که از این رو می توان از زد ها آماده که در بازار موجود هست استفاده نمود تا هزینه اضافه ای نداشته باشیم و هزینه ساحت سوله را کاهش دهیم.

 

لاپه یا زد :

پرلین ها، تیرهای فرعی سقف سوله هستند که در راستای طول سوله و در فواصل معین از هم، بین قاب‌های اصلی قرار می‌گیرند. دلیل این که به لاپه ها  زد هم می گویند این هست که سطح مقطع این اجرا شبیه به زد ( Z ) هست از همین رو در بازار به زد معروف شده اند. که وظیفه اصلی زدها ، تحمل وزن پوشش سقف سوله است. خود زد ها  را با استفاده از پیچ و نبشی‌ اتصال‌ دهنده به رفتر و قاب‌ های اصلی متصل می‌کنند.

 

 

گیرت :

گیرت ، المان‌ هایی مفصلی در  سوله هستند که جهت نگه‌ داشتن دیوارهای سبک سوله استفاده می‌شوند.وظیفه گیرت ها، انتقال بار باد به ستون‌ها هست. که معمولاً از مقاطع z شکل و ناودانی به‌ عنوان گیرت استفاده می‌شود.

گیرت ساخت سوله

بادبند:

مانند ساختمان های با اسکلت فلز که نیاز هست بین ستون ها بادبند باشد در سوله ها هم نیاز هست برای خنثی کردن نیرو باد و بارهای جانبی در طول سوله از این المان استفاده کرد.

 

 مهاربند سقف :

وظیفه اصلی مهاربندهای سقفی  بعنوان یکی از اجزای مهم سوله ، کمک به انتقال بارهای جانبی ناشی از سقف و حفظ پایداری بین رفترهای سقف می‌باشد.

وال پست:

به المان‌های نگهدارنده دیوار در سوله وال پست گفته می‌شود. وال پست یا ستون باد، به‌ عنوان پشت‌ بند برای دیوار سوله در نظر گرفته می شود که در قاب ابتدایی و انتهایی و همچنین کاهش‌ دهنده‌ی سطح بادگیر ستون‌های اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساخت سوله از وال پست ها برای اتصال درب های ورود و خروج نیز استفاده می شود.


آبرو یا گاتر :

گاتر ساخت سوله

برای جمع‌آوری و هدایت آب‌های باران در سقف نیاز هست که آب های جاری را در یک مسیر هدایت کنیم و مسیر تخلیه آب باران را فراهم کنیم از این رو از قطعه ای استفاده میکنیم که به آن آبرو یا گاتر می گوییم. برای این منظور در انتهای شیب پوشش های سقف سوله‌ها یک کانال فلزی سراسری قرار می‌گیرد و با شیبی که در جهت طول سوله به آن می‌دهند، آب‌های جمع‌آوری‌شده سطحی را به لوله‌های دفع آب هدایت می‌کند. به کانال فلزی نصب‌شده برای این کار آبرو گفته می‌شود.

 

 

نصب و اجرای آبروهای قابل‌اطمینان، در سوله‌های چند دهانه اهمیت بیشتری دارد، چون در صورت وجود هرگونه عیب و نقص در سیستم تخلیه و جمع‌ آوری آب باران، آب بر روی سقف سوله جمع می‌شود و می‌تواند باعث افزایش وزن سقف و آسیب رساندن به کل سازه شود. در مناطق پر باران کشور، این مسئله از اهمیت بالاتری برخوردار است و باید دقت شود. در مواردی هم، جمع شدن آب باران، موجب صدمه رساندن به تأسیسات شده و از طرفی نفوذ آب به داخل سوله باعث ایجاد خسارت می گردد از این رو باید همیشه مسیر این گاترها بررسی شود تا مسیر حرکت آب های باز باشد و دارای شیب استاندارد باشد تا آب باران به راحتی در مسیر  خروجی حرکت کند.

پوشش سقف

در سوله‌ها به علت این که در سقف ها باری اضافه قرار ندارد و فقط بار باد و برف هست از این رو  از اجزایی استفاده می شود که سبک باشند، سرعت اجرایی بالایی داشته باشند و بتوانند بارهای ثقلی و باد را تحمل کند. پوشش سقف‌ها را بر روی پرلین های سازه‌ای نصب و اجرا می‌کنند.

یکی از پرکاربردترین و ارزانترین و سریع ترین روش برای اجرای سقف سوله ها استفاده از ورق گالوانیره بهمراه توری و پشم شیشه هست.

این ورق ها داری تنوع در رنگ های مختلف هست که بسته به سلیقه هر فرد می توان انتخاب و نصب شود.ورق های گالوانیزه دارای عمر طولانی هستند و در ایران بسیار بسیار پرکاربرد می باشند . از پشم شیسه هم به عنوان عایق استفاده می شود.و تا سالیان طولانی نیاز به تعویض این پوشش ها نمی باشد.

در ساخت سوله ورق ها به همراه پشم‌شیشه، و توری‌های سیمی روی پرلین های که در سقف اجرا شده است نصب می شوند .

پوشش ساخت سوله

نوع دیگری از پوشش ها هست که برای شرایط خاص استفاده می شود مانند سردخانه ها ( برای آشنایی با سردخانه اینجا کلیک کنید )که این پوشش ها دیگر نیازی به توری و پشم شیشه ندارد از همین رو سریع تر نصب می شوند که عایق حرارتی بسیار خوبی هستند به این پوشش ها ساندویچ پنل گفته می شود. ساندویچ پانل‌ها از ورق‌های نازک ضخامت‌های 0.5 تا یک میلی‌متر که به‌ صورت کرکره‌ای، ذوزنقه‌ای و یا سفالی شکل در بالا و پایین و یک‌ لایه عایق حرارت و صوت (پلی استایرن، پشم‌شیشه و یا پلی اورتان) ما بین ورق‌ ها، تشکیل می‌شود. در اغلب موارد، از عایق پلی اورتان به علت نسوز بودن و وزن ناچیزشان استفاده می‌شود.

 

دیوارهای خارجی

دیواره‌ های خارجی یا همان دیوارهای کنار سوله ها هم با توجه به نوع کاربری سازه، متفاوت خواهند بود.رایج ترین نوع دیوارهای کنار دیوارهای سنتی یا همان آجر هست که در ایران پرکاربردترین نوع دیوار کناری می باشد. به مرور زمان پوشش های دیگری هم به وجود آمدند و  پرکاربرد شدند که  در ادامه به موارد پر کاربرد تر در ایران اشاره می کنیم  :

 • دیوارهای آجری

 • دیوارهای ساندویچ پانل

 • دیوارهای تری دی پانل

 • دیواره‌های بتنی

 • دیواره‌های ورقی موجدار

 • ترکیب دیوارهای فوق

امروزه از ساندویچ پانل دیواری استفاده زیادی می‌شود. چرا را که در زمان ساخت سوله و نصب سوله سرعت بیشتری دارد و از طرفی عایق بسیار خوبی هست حتی برخی از افراد بسته به نیازشان بصورت ترکیبی کارمی کنند به طوری که دیوار آجری را تا ارتفاع محدود (مثلاً سه متر) اجرا کرده و برای ادامه‌ی دیوار، از مصالح سبک نظیر ساندویچ پانل دیواری استفاده می‌کنند.

ساندویچ پنل ساخت سوله

 

دفترچه محاسبات:

حتما این قسمت را با دقت مطالعه بفرمایید

در انتها باید به این مورد اشاره کنیم تمامی محاسبات از فونداسیون تا ساخت سوله و اجرا باید با محاسبات دقیق باشد که تمام این محاسبات باید به شما تحویل بشود که تمامی این محاسبات در یک مجموع به نام دفترچه محاسبات ارائه می شود که مختص ساخت سوله شما هست و در ساخت هر سوله دفترچه محاسبات متفاوت هست . این دفترچه محاسبات برای شما بسیار بسیار مهم هست ، چرا که در صورتی که بخواهید از بانک وامی دریافت کنید نیاز هست که سوله شما اعتبار سنجی شود و نیاز به ارائه این دفترچه محاسبات هست که نشان میدهد سوله شما دارای تایید نطام مهندسی هست و تمامی استاندارد های لازم رعایت شده است و می تواند وثیقه ای برای دریافت تسهیلات و وام های بسیار مناسب با کارمزد پایین باشد . در صورتی که این دفترچه محاسبات را  نداشته باشد یا سوله شما دارای این دفترچه محاسبات نباشد به این معنی هست که سوله شما فاقد تایید نطام مهندسی هست و متاسفانه مورد تایید هیچ سازمان و ارگانی نمی باشد . و ساخت سوله ای که فاقد این دفترچه محاسبات باشد استحکام در برابر زلزله را هم شاید نداشته باشد و در صورتی که حتی شما سوله خود را بیمه کرده باشد و اگر دچار حادثه مانند ریزش باشید بیمه به شما خسارتی پرداخت نمی کند و اگر هم پرداخت کند بسیار ناچیز بوده و با دردسر هایی همراه هست. مانند سوله های دست دوم که هیچ یک فاقد دفترچه محاسبات نمی باشند چرا برای بار جغرافیایی شما طراحی نشده اند ، از این رو بسیار بسیار روی این موضوع حساس باشید و بخاط اندکی قیمت پایین تر سرمایه خود را به هدر ندهید و از ابتدا ساخت سوله ، یک بنای مستحکم و استاندارد و دارای تاییدیه داشته باشید.

در صورت هر گونه سوال و مشاوره با ما در ارتباط باشید.

شماره مستقیم 09122108523


سوالی که برای خیلی از افراد پیش می آید این هست که زمان ساخت سوله و نصب چقدر هست:

ساخت سوله،به علت این که اتصال با پیچ و مهر هست  زمان ساخت سوله و نصب سوله با سرعت بیشتر انجام می شود و نسبت به دیگر سازها در زمان کوتاه تری می توانید از سوله ساخته شده خود بهره بردای بفرمایید که معمولا زمان ساخت سوله  تا نصب سوله حدودا 20 روز زمان میبرد  در ادامه به چند ویژگی اتصالات پیچی در سوله ها اشاره می کنیم :

از مزیت‌های اتصالات پیچی در سازه های فولادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرعت بالا در نصب اتصالات و ساخت سریع‌تر سازه

 • عدم ایجاد صدا در هنگام نصب اتصالات

 • کاهش نیروی انسانی مورد نیاز

 • فراهم شدن امکان استفاده فوری از سازه

 • امکان استفاده از اعضای جایگزین در بخش های مختلف

 • امکان انجام کار در فضاهای کوچکتر

 اما اگر ساخت سوله و نصب سوله به  افراد غیر متخصص واگذار بشود همین مزیت ها می تواند به معایب تبدیل بشود که چند مورد را در ادامه  اشاره می کنیم:

 • شل شدن اتصالات در هنگام اعمال بارهای لرزشی یا ضربه‌ای

 • کاهش مقاومت کششی در سقف به دلیل کاهش سطح درگیر اتصالات

 • احتمال شکست دائمی اتصال در هنگام اعمال بارهای بیش از حد

 • احتمال شکست اتصال بر اثر خوردگی پیچ یا مهره

از همین رو توصیه می کنیم که حتما ساخت سوله خود را به  افراد متخصص در این حوزه بسپارید که با خیالی آسوده به رونق و توسعه فعالیت خود ادامه بدهید.


جرثقیل در ساخت سوله:

در برخی سوله ها نیاز هست که از جرثقیل استفاده بشود اما چون استفاده این جرثقیل ها عمومی نیست و همه افرا استفاده نمی کنند در بخش پایانی توضیحات آورده شده است که در صورت نیاز مطالعه بفرمایید:

جرثقیل سقفی یکی از انواع محتلف جرثقیل است که برای جابجایی بار به صورت دائم نصب می شود. جرثقیل در مدل های مختلفی مانند یک پل و دو پل طراحی و تولید می شود چرثقیل سقفی قابلیت جرکت در جهت های گوناگون را دارد.

جرثقیل سقفی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در هماهنگی بایکدیگر می باشند.

در ادامه با انواع آن آشنا و ساخت و کاربری های مختلف را مورد بررسی قرار داده تا با داشتن اطلاعات کامل و آگاهی تصمیم گیری فرمایید.

کاربردهای جرثقیل سقفی

کاربرد جرثقیل سقفی

چند تا از کاربرد های جرثقیل سقفی عبارت اند از:

 • بارگیری و تخلیه از کامیون و وسایل حمل و نقل بار

 • جابجایی کالا در اطراف سوله با کارآیی بسیار بیشتر از وسایلی مانند لیفتراک

 • توزیع مواد و لوازم مصرفی و مواد اولیه در مراکز تولیدی و سوله

 • جابجایی قطعات به شکل صحیح و کنترل شده در خطوط مونتاژ

 • جابجایی کانتینر ها برای حمل و نقل

 • انتقال وسایل سنگین در سوله انبار

مزایای استفاده از جرثقیل سقفی

افزایش بهره وری: سرعت استفاده از جرثقیل های سقفی به نسبت استفاده از موتور بکسل برای بلند کردن و جابجایی وسایل چندین برابر است.

ایمنی: یکی دیگر از مزایای نصب جرثقیل سقفی در یک کارخانه تولیدی، خط مونتاژ یا انبار افزایش امنیت است. جرثقیل ها می توانند برای بلند کردن و جابجایی مواد در محیط های آلوده و سخت استفاده شوند. همچنین برای بلند کردن مواد خورنده و خطرناک مانند فلزات داغ و مواد شیمیایی و سنگین به کمک مجموعه ها می آیند.

مزایای دیگر استفاده از سیستم جرثقیل سقفی شامل موارد زیر است:

 • کاهش حوادث

 • کاهش آسیب رسیدن به محصول

 • افزایش سرعت کار

 • هزینه کمتر

جرثقیل پل دار

جرثقیل پل دار نوعی از جرثقیل سقفی است که دارای دو مسیر حرکت ساخته شده در کاربردهای سوله می باشد. این جرثقیل ها دارای پیکر بندی های مختلفی مانند طراحی شده با یک تیر یا دو تیر هستند. یک یا دو تیر که پل نامیده می شود جرثقیل را به عقب و جلو مسیر حرکت می دهد.

انواع جرثقیل پل دارجرثقیل پل دار

جرثقیل سقفی تک پل

در این جرثقیل از یک تیر برای پل استفاده می شود که از هر طرف توسط یک بارکش نهایی پشتیبانی می شود. به این معنی که روی فلنج پایین تیر تکی حرکت می کنند. جرثقیل تک تیر به دلایل زیر قیمت پایینتری دارد.

 • کاهش هزینه های حمل و نقل

 • نصب سریع تر

 • طراحی آسان تر بالابر

 • تیر های سبک تر باند حرکت

جرثقیل سقفی دو پل

در این مدل دو عدد تیر پل را تشکیل می دهد و از هر طرف توسط کشنده انتهایی پشتیبانی می شود. بالابر نصب شده روی ریل در بالا یا پایین آویز های پل اجرا می شود. جرثقیل های دو قلاب برای مواد سنگین تر و دهانه های بزرگ تر توصیه می شود.

یاداوری می شویم که نصب جرثقیل در سوله های ubm امکان پذیر نمی باشد . و بیشتری کار برد جرثقیل برای سوله های تیرورقی می باشد که در ایران نیز بسیار پرکار برد و محبوب می باشد .

لینک مفید: نمونه مختلف ساخت سوله


2022-10-23T10:11:39+00:00