سوله خرپا

سوله خرپا

سوله خرپایی نوعی از ساخت سوله است که از تیر ورق استفاده نمی شود و به جای تیر ورق از سازه به نام  خرپا استفاده می شود. علت استفاده از خرپا به جای ورق سبک کردن وزن سوله است. با سبک کردن وزن سوله آهن کمتری مصرف می شود اما قیمت تمام شده سوله خیلی تفاوتی ندارد زیرا قیمت پروفیل استفاده شده در خرپا بیشتر از ورق است و هزینه جابجایی بیشتری دارد و دستمزد بالاتری دارد و در نتیجه وزن سازه پایین می آید اما قیمت تمام شده خیلی تفاوتی با سوله تیر ورق ندارد.

برای آشنایی با سوله تیر ورق اینجا کلیک کنید

خرپا چیست

خرپا مجموعه ای از تیر ها و قطعات فولادی است که از اعضاء دو نیرو تشکیل شده است. این دو به گونه ای سازماندهی می شوند که مانند یک قطعه عمل کند . در نهایت ساختار آن به شکلی می باشد که فشار به دو نقطه وارد شود.

در ساخت سوله خرپا می توان از اشکال متنوعی خرپا را ساخت ولی برای پایداری مناسب خرپا ها به صورت مثلثی و شامل چندین مثلث می باشند. خرپا به عنوان اعضاء باربر در سازه مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین کاربرد خرپا در ساخت پل و سقف سازه است. ساخت سازه های بزرگ مانند سوله آشیانه هواپیما که دارای ابعاد بزرگی می باشد با این سازه میسر است.

نحوه کار کرد سوله خرپا

شکل هندسی خرپا سبب انتقال وزن یکنواخت در سرتاسر سازه می شود. زمانی که بار و فشار بر یک نقطه وارد می شود آن را به کل تیر و در نهایت به ستون ها منتقل می کند. که باعث می شود اما دارای معایبی هستند .

برای راهنمای بیشتر و اطلاع از هزینه ها می توانید با شماره مستقیم 09122108523 تماس بگیرید

سوله خرپاو انواع آن

سوله خرپای

سوله خرپا ساده : ساده ترین شکل ساخت خرپا برای سوله خرپایی یک مثلث واحد است. این خرپا با اتصال سه بازو و ساخت یک مثلث ایجاد می شود. کاربرد این نوع سوله خرپا در سقف قاب دار و سازه هایی مانند دوچرخه دیده می شود. به دلیل پایداری این شکل و روش های محاسباتی آن که کاملا به شکل مثلث است به خرپا ساده معروف است.

سوله خرپا مسطح:مدل سوله خرپا مسطح برای سقف سوله خرپایی و پل به صورت موازی استفاده می شود. عمق سوله  خرپا یا ارتفاع بین آکورد فوقانی و پایینی چیزی است که از این قطعه یک مورد کارآمد می سازد.برای دهانه مشخص سوله خرپایی عمیق تر مواد کمتری در طول عمودی و افقی نیاز دارد. عمق مناسب بیشترین کارآیی را خواهد داشت. این مدل در سوله خرپایی کاربرد زیادی دارد.

خرپای قاب فضایی: سوله خرپای قالب فضایی یک چارچوب سه بعدی است که قطعات در انتهای آن قلاب می شوند شکل چهار وجهی ساده ترین مدل خرپای فضایی است که از شش قطعه و چهار اتصال تشکیل شده است. سازه های مسطح بزرگ ممکن است از چهار وجهی با لبه های مشترک نیز ساخته شود.

 

مزایای سوله خرپایی

ساخت سوله به روش سوله خرپا دارای مزایایی زیر می باشد

  • سازه با دهانه بزرگ: سوله خرپایی با دهانه فوق بزرگ تر را برای ما امکان پذیر می سازد.

  • استحکام: سازه هایی مانند پل که تحت فشار شدید قرار دارند با این روش قابل ساخت می باشند.

  • کاهش وزن: وزن سازه کاهش می یابد اما قیمت تمام شده بالا میرود زیاد هزینه ساخت بالاتری دارد و چون با پرفیل ساحته می شود پروفبل قیمت بالایی دارد . (در زمان تغییرات و فروش مشتری کمتری دارد و شاید سالها زمان ببرد تا فروش برود) با سبک کردن وزن سوله آهن کمتری مصرف می شود اما قیمت تمام شده سوله خیلی تفاوتی ندارد زیرا قیمت پروفیل استفاده شده در خرپا بیشتر از ورق است و هزینه جابجایی بیشتری دارد و دستمزد بالاتری دارد و در نتیجه وزن سازه پایین می آید اما قیمت تمام شده خیلی تفاوتی با سوله تیر ورق ندارد. ( فقط در شرایط خاص توصیه می شود از این سازه استفاده شود مانند ساخت آشیانه هواپیما )

 البته این مورد در مورد سوله با دهانه بالا مانند آشیانه هواپیما صادق است. نظر به قیمت کمتر ورق و دستمزد ساخت پایینتر در سوله تیر ورقی گزینه بهتری برای شما میباشد و در دهانه کوچک از سوله خرپا ارزان تر می شود.

  • این سوله قابلیت نصب انواع جرثقیل را دارد.
  • استحکام: این سازه در مقابل لرزش از استحکام مناسبی برخوردار است.

ساخت سوله خرپایی

در ساخت سوله خرپایی می بایست عرض و مساحت و ارتفاع سقف را اندازه گیری نمایید. سپس اندازه هر طرف سقف از تاج سوله رو مشخص کنید. از آنجایی که سوله خرپا سازه مثلثی شکل است این ابعاد بسیار مهم است. در کنار مزیت های سوله های خرپایی این نوع سازها مشکلات هم دارند مانند فروش بسیار سخت در زمان فروش و عدم استفاده در تمام موارد استفاده و کاربردها و دهانه های کوچک  و وابسته بودن به سازنده برای تغییرات و اصلاحات است .

برای آشنایی با سوله تیر ورق اینجا کلیک کنید.
برای آشنایی با ساخت سوله و محاسبه هزینه ساخت سوله اینجا کلیک کنید

برای اطلاع از هزینه ها می توانید با شماره مستقیم 09122108523 تماس بگیرید

2022-12-09T11:20:13-01:00
تماس با ما